MUUTOKSIA! Maunula-talossa: Hilja Grönfors trio & Helsingin Balalaikkaorkesteri
to 08.5.
|Helsinki
Hilja Grönfors on sairastunut, eikä pysty laulamaan konsertissa. Helsingin Balalaikkaorkesteri ja Hilja Grönfors trio esiintyvät yhteiskonsertissa Maunula-talolla 8.5.2025 klo 19. Liput ovat myynnissä Lippupisteellä, alkaen 20 euroa: https://www.lippu.fi/…/hilja-gronfors-balalaikkaorkesteri/


Aika ja paikka
08.5.2025 klo 19.00 – 21.00
Helsinki, Metsäpurontie 4, 00630 Helsinki, Suomi
Lisätietoa
HUOM!
Valitettavasti Hilja Grönfors on sairastunut, eikä pysty laulamaan konsertissa. Hänen trionsa Kiureli Sammallahti ja Valtteri Bruun kuitenkin soittavat romanimusiikin helmiä haitarilla ja kitaralla laulun säestyksellä. Korvaaviksi laulusolisteiksi tulevat Lenita Nyman, Sami Isberg ja Anna Bäckman. Helsingin Balalaikkaorkesteri esittää oman osuutensa suunnitellusti.
Lipun ostaneet saavat halutessaan rahansa takaisin. Voit kuitenkin tulla myös kuuntelemaan konsertin, joka näillä muutoksilla esitetään.
**
Helsingin Balalaikkaorkesteri ja Hilja Grönfors ovat jo aiemmin tehneet yhteistyötä julkaisten musiikkivideon Suuret on Surujen pellot sekä esiintyen vuonna 2022 Helsingin Balalaikkaorkesterin Kulttuuritalossa järjestämässä Ukrainan tukikonsertissa. Tämä yhteiskonsertti esittelee kahta erilaista musiikillista traditiota niitä yhdistävän elementin - kaihon - kautta.
Hilja Grönfors on nimetty Kaustisen kansanmusiikkijuhlien mestarikansanlaulajaksi. Sen lisäksi hänet on vuonna 2024 vihitty Taideyliopistossa kunniatohtoriksi ja hän on saanut taiteen akateemikon arvonimen. Hilja on kiertänyt 1990-luvun lopulta asti ympäri Suomen keräämässä ja tallentamassa kotimaista romanilauluperinnettä, jota esittää yhtyeensä säestämänä.